Members

The Geelong Manufacturing Council Advisory Board consists of the following:

Jamie Baensch (Chairman) Air Radiators
Lyn George (Deputy Chair) Austeng
David Sinclair (Director) Plantic Technologies
Ian Kett (Director) Deakin University
David Sykes (Director) Sava Engineering
Bernard Brussow (Director) Backwell IXL
David Peart (Company Secretary) Geelong Manufacturing Council
David McGinness AKD Softwoods
Lionel Sexton / Paul Cunningham ANZ
Pat Moulton Aus Pits
Ross and Lyn George Austeng
Dale Smith Australian Lamb Co.
Tim Piper / Jim Dannock AiGroup
Justin Giddings Avalon Airport
John McCoy Bartlett’s Environmental
Jasmine Leed-Leamer Barrett Burston Malting
Ashley Pittard / Mark McCleary Barwon South West Waste and Resource Recovery Group
Betsy Anderson Barwon Water
Eric Jacometti Boomaroo Nurseries
Dean Black / Graham Evans Boral Cement
Rob McGavin / Nick Stahl Boundary Bend Olives
James Downey Bulla Dairy Foods
Derek Buckmaster Carbon Nexus
James Douglas Carbon Revolution
Greg Ure Caron Laboratories
Joe Farrah / Jason Maher Chemring Australia
Travis Meade CMTP
Mathew Dickens Corio Waste Management
Ryan Leemon Crowe Howarth
Shaun Smith/Sarah King CSIRO Materials and Engineering
Dr. Ben Spincer Deakin University
Steven Wight Davidsons Accountants & Business Consultants
Ramon Tozer Davies Collison Cave
Steve McConnell Dow Chemicals
Jeanette Crowther Drysdale Garages
David Porter Emu Australia
Brett Luxford Enterprise Geelong
Nicholas Kerr Farm Foods
Ford Motor Company of Australia
Rob Birch / Bruce King G-Force Employment Solutions
Trevor Arklay GD Manufacturing Engineers
David Chaston Geelong Galvanizing
Col Vernon Geelong and Region Trades and Labour Council
Steve Anderson/ Adam Gordon Geelong Port
Julie Graham genU
Dean Wearne / Dave Clark GHD
Tim Maishman / Richard Goldsack Godfrey Hirst Australia
Trevor McLean GT Recycling
Adam Swinton Hays
Michael Finn / Mikel Dean Huyck.Wangner
Sean O’Reilly Incitec Pivot
Mark Crittenden / Michael Bagnara Industrial Control Technology
Mark Bieser / Richard Loth Insight Engineering
Robert Hegyesi Insulpak
Bernard Brussow IXL Group
Jeff Lawrence Jeff Sykes and Associates
Aaron Cole Josies Transport Group
Martin Brincat Kempe
Alun Needham KPMG
Richard Johnson Lifting Victoria
Angelito Gabriel / Lee Morony Logicamms
David Stannard Lyondellbasell Australia
Andrew Bakker McHugh & Eastwood
Sander Vreeburg Mainfreight
Steve Mellor / David Ellul Marand Engineering
Trevor Perryman / Miroslav Prazak Malteurop
Neil Lynch MHG Glass
Stuart Whitehead Moore Stephens
Tom Dingle Nuchev
Daniel Frick Liberty Onesteel
Hugh Ellis / Josh Fletcher Organic Dairy Farmers
David Sinclair Plantic Technologies
Richard Scholten / Alastair Meldrum Powercor Australia
Scott Martin QA Electrical
Carl De Koning Quickstep Automotive Pty Ltd
Michael Thornton Rendine Constructions
Darren Bishop RPC Technologies
Selena Allan / Jeremy Black Rydges Geelong
David Sykes / Steve Horvat Sava Engineering
Simon May SNF (Australia)
Matthew Neate Skilled
Jason Van Beek / Mick Webb Surdex Steel
Michel Runge / Chris Shay TCA Partners
Paul Henshaw Terminals Pty Ltd
Matthew Allsopp The Gordon
Peter McGovern / Ian Clydesdale Victorian Regional Channels Authority
Robert Mackie / Mark Gerhardy Viva Energy Australia
Scott Grant WorleyParsons

Would you like to become a new member of the Geelong Manufacturing Council? Contact us if you would like to know more about what we do and what we can offer you and your business.

Access


Read more